Stomatologie

Záchovná stomatologie

Záchovná stomatologie

Nejčastější příčinou poškození zubních tkání je zubní kaz. Je způsobený bakteriální infekcí z plaku, který se opakovaně tvoří na povrchu zubů. Zatímco u dětí předškolního a školního věku jsou postiženy zejména žvýkací plošky zubů, u dospělých je to především tzv. mezizubní kaz, který vzniká nečištěním mezizubních prostor.

Neléčený zubní kaz vede k poškození zubní dřeně a v pozdějších stádiích i k tvorbě infekčního kostního ložiska v oblasti kořenového hrotu.

Ošetření:

1) Pokud zubní kaz nedosáhl zubní dřeně lze ztracenou zubní tkáň nahradit výplní. V naší ordinaci zhotovujeme:

  • fotokompozitní výplně (estetické) - do předního úseku chrupu, dle indikace i do úseku zadního
  • kapslové amalgámové výplně - od klasických amalgámových výplní hrazených zdravotní pojišťovnou se liší nejen materiálem, ale i pracovním postupem

2) Pokud zubní kaz dosáhl zubní dřeně následuje tzv. endodontické ošetření tj. ošetření kořenového kanálku: odstranění infikované zubní dřeně a zubní tkáně a následné zaplnění kořenových kanálků. 

Kvalitním endodontickým ošetřením kořene se nám často podaří infekční kostní ložisko vyhojit a tím zub zachovat. V naší ordinaci provádíme nadstandardní a tedy pacientem plně hrazené endodontické ošetření, které spočívá v mechanickém a chemickém čištění infikované zubní tkáně (přístroje ke strojové endodoncii). Vlastní zaplnění kořenového kanálku spočívá v jeho hermetickém uzavření.

Zubní náhrady

Tam, kde dojde k velkému poškození zubu nebo dokonce k jeho ztrátě, následuje tzv. protetické ošetření neboli ošetření zubní náhradou

Naše ordinace umožňuje zhotovení těchto typů zubních náhrad:

  • sólokorunky a můstky – celokeramické, metalokeramické, fazetované.
  • snímací zubní náhrady - částečné, celkové.
  • zubní náhrady na implantáty.

Ošetření v anestézii

Některé výkony prováděné zubním lékařem mohou být bolestivé a to také individuálně ze strany pacienta. Máme však k dispozici prostředky, které nám umožňují zajistit, aby stomatologické ošetření bylo bezbolestné.

Samozřejmostí je v lokální anestézii provádět i běžné stomatologické ošetření a nejen výkony chirurgické.